See separointi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "separoida",
"3": "-nti"
},
"expansion": "separoida + -nti",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "separoida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "separointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "separointi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "separointi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "separoi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nti",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"separating (substancse)"
],
"id": "en-separointi-fi-noun-3i7edeu4",
"links": [
[
"separating",
"separating"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsepɑroi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠e̞pɑ̝ˌro̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ointi"
}
],
"word": "separointi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "separoida",
"3": "-nti"
},
"expansion": "separoida + -nti",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "separoida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "separointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "separointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "separointi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "separointi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "separoi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -nti",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ointi",
"Rhymes:Finnish/ointi/4 syllables"
],
"glosses": [
"separating (substancse)"
],
"links": [
[
"separating",
"separating"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsepɑroi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠e̞pɑ̝ˌro̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ointi"
}
],
"word": "separointi"
}
Download raw JSONL data for separointi meaning in All languages combined (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.